Cinsel Terapi

cinsel-terapi

Psikoterapinin önemli bir ayağı olan cinsel terapi; danışan ve terapist arasında karşılıklı güven ilişkisine ve psikoterapi uygulamalarına dayanır. Cinsel işlev bozukluklarından dolayı sarsılan psikolojik dengeyi sağlamak, yeniden cinsel eğitim vermek, çiftlerin ya da bireylerin kendilerini daha iyi tanımalarını sağlamak, cinsel çatışmalardan kaynaklanan kaygı ve gerginlikleri azaltmak için kullanılan tüm teknik, yöntem ve profesyonel iyileştirme süreçlerine cinsel terapi diyebiliriz. Cinsel terapide, cinsel soruna yol açan faktörler tespit edildikten sonra çifte ya da bireye terapi uygulanmaya başlanır. Bu süreçte danışanlarımızın cinsel sorunlarını ve bunların temelinde yatan kişisel deneyimlerini anlamaları, kendi sorunlarının kaynağına inmeleri ve bu şekilde kendi kendilerine yardımcı olmalarını sağlarız.

CİNSEL SORUNLAR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Cinsellik bedensel, psikolojik, sosyal koşullardan, partner davranışlarından etkilenir. Cinsellik sadece cinsel organları içermez daha kapsamlı bir çatıdır.

Cinsellikle ilgili duygularımız, düşüncelerimiz ve yerleşmiş inançlarımız vardır. Yerleşik inançlarımız çoğu zaman hatalı, yanlış ya da abartılı olabilmektedir. Yerleşik inançlarımız ve buna bağlı gelişen duygu ve düşüncelerimiz belirli bir davranış örüntüsüne dönüşebilir. Bu da cinsel sorunların     kalbidir. ( Eğer fiziksel bir sorun değilse)

Cinsel sorunların ve bozuklukların ortaya çıkışında kişinin bedensel ve psikolojik özellikleri ya da ikili ilişkilerin etkileşimleri etkili olabilir. Buna bağlı olarak cinsel sorunların tedavisi de, oluşumunda rol oynayan etkenlere göre değişebilir. Seansta danışanımızla birlikte sorunu ortaya çıkaran, yerleşmesine neden olan etkenleri birlikte inceleriz. Sorunun terapi ile çözümünde etkili olacak psikoterapi planını belirleriz.

İzana olarak; cinsel probleminizin terapi ile çözümüne geçebilmemiz için, önceliğimiz bayanların jinekolog, erkeklerin de ürolog kontrolünden geçmiş olmasıdır. Yani cinsel probleminizin hekimler tarafından tıbbi bir nedeni olmadığı, psikolojik olduğu görüşünü almanız gerekmektedir. Eğer hekiminiz tarafından ilaç artı terapi önerilmişse hekiminizle birlikte işbirliği bizim için önemlidir.

Cinsel sorunun tipine ve çiftin sorun düzeyine ve derinliğine göre değişiklikler olmakla birlikte, cinsel tedaviler ortalama olarak 2-4 ay ve 6-10 seans sürer. Bununla birlikte, kişilere özgü değişiklikler söz konusudur.  Sorunun derinliği, kişisel özellikler, evlilik sorunları gibi faktörler seans sürelerini etkilemektedir. Tüm bu faktörler göz önüne alındığında, birkaç görüşme ile kısa zamanda düzelen vakalar olabildiği gibi, tedavisinin bir iki yıl sürmesi gereken durumlar da olabilir.

Cinsel terapi sürecine cinselliğin, bibliyoterapi ( kitap, video, film, makale, araştırmalar vb. ) yöntemiyle desteklenerek ve danışanımızın öğrenmek istediği soruların-bilgilerin cevaplanmasıyla başlarız, kendi bedenini, kimliğini, tanıma ve keşfetmesi, partnerinin bedenini tanıma ve keşfetmesi, ilişkisini keşfetme, aralarındaki duygusal ve cinsel bağın kuvvetlendirilmesi çalışmaları, hazzı tanıma, öğrenme, keşfetme ve partneriyle birlikte geliştirme teknikleri gibi aşama aşama, danışanımıza göre değişen bir hızla devam ederiz. Totalde bu bir öğrenme sürecidir. Daha sağlıklı ve keyifli bir cinsel yaşam için İzana’nın rehberliğinde bu öğrenme süreci tamamlanarak terapiniz istediğiniz noktaya oldukça gelir.

Kadınlarda görülen cinsel işlev bozuklukları

 • Vajinismus
 • Cinsel isteksizlik
 • Orgazm olamama
 • Disparoni ( Ağrılı cinsel ilişki)
 • Kadında cinsel doyumsuzluk ( Nemfomani )

Erkeklerde görülen cinsel işlev bozuklukları

 • Erken boşalma (Premature ejakulasyon)
 • Sertleşme sorunu (Erektil disfonksiyon)
 • Geç boşalma
 • Erkekte cinsel doyumsuzluk (Satriasis)
 • Cinsel ilişkiye girememe
 • Porno bağımlılığı
 • Performans anksiyetesi

Cinsel bilgisizliğe ve deneyimsizliğe bağlı yaşanan cinsel sorunlar

 • İlk gece korkusu
 • Fetişizm
 • Cinsel kimlik bozukluğu