Çift ve Evlilik Terapisi

evlilik-cift-terapisi

Evlilik; aile olmak için atılan bir adımın yanı sıra, ruhsal ve duygusal bir yolculuktur. Bu yolculukta;  evli çift,  hayat boyu sürecek içten ve keyifli bir beraberliğin oluşturulmasını arzular. Evlilikte başarı ve mutluluk, mükemmel eşi seçme yeteneğinize değil, evlilik ve ilişkinizde kendinize ait gizli kalmış yanları bilmeniz, ilişkinizin sorumluluğunu almanız, “ben”e ait özel alanları ilişkinize zarar vermeden yaşayarak, “biz” bilincinde olmanıza bağlıdır. Bu yüzdendir ki evliliğinizde ya da çift ilişkinizde yaşadığınız problemlerin, boşanma ya da ayrılmanın tek alternatifi, bu yolculuğa kendinizi kapatıp çeşitli başa çıkma becerilerine (alkol almak, çalışmak, yemek yemeye kendini vermek, romantik fanteziler kurmak, tv izlemek vb. gibi) kendinizi adamak ya da olumsuz duygularla kendinizi doldurup umudunuzu yitirmek olmamalıdır. Evlilik ve çift terapisi tüm bu konularda çiftin farkındalığını sağlamayı ve ilişki sorunlarını yeniden yapılandırarak, çözmeyi hedefler.

Çift Ve Evlilik, Aile Terapisi Nedir?

Çift ve evlilik terapisi bireylerin, çiftlerin ve ailelerin duygusal sorunlarını teşhis ederek, bu sorunlara müdahale edildiği bir süreçtir. Bunun yanı sıra, evlilik ve çift terapisinde, aile ilişkilerindeki çatışmaların, sorunların ve kaygıların tanımlanması, kaynaklarının bulunması ve somut hedefler belirlenerek çözüm yollarının aranması konuları üzerine  yoğunlaşılır.

Çift terapisinde, çift ve evlilik ilişkilerinde yaşanan uyum sorunları, çatışmalar, aldatma, boşanma, ayrılma, evlilik öncesi yaşanan kaygılar, iletişimsizlik, çiftlerden birinin ya da ikisinin de hayatında yaşanan değişimlere uyum sağlama, kronik hastalıklar, tükenmişlik, duygusal hasarlar, geniş ailelerle yaşanan sorunlar, gelin/damat-kayınvalide çatışmaları, alkol ve madde kullanımı, kayıp ve yas sorunları gibi pek çok sorun ele alınabilir. Çift terapisinde ele alınan sorunlar daha çok çiftin ilişkisine odaklanırken, çevre ve aile ilişkilerinde yaşanan sorunlar aile terapisinde ele alınır. Çocuklarda ve ergenlerde davranış, disiplin ve iletişim sorunları, kardeşler arasındaki çatışmalar, boşanma ve ayrılma süreçlerinde çocuklarla ilgili yaşanan kaygılar ve sıkıntılar, kişilerin kendi ebeveynleriyle yaşadıkları çatışmalar, yaşlılık, hastalık ve bakım gibi konularda yaşanan zorluklarla ilgili çalışılabilir. Geniş aile, tek ebeveynli aileler, üvey ailelerde yaşanılan zorlukların üstesinden gelebilmek için aile terapisinden yararlanılmalıdır.

Çift, Evlilik ve Aile Terapisi Nasıl Yapılır?

Çift ve evlilik terapisinde;  ilişki bir sistem olarak görülür ve yaşanan sorunlar bu sistem içinde anlamlandırılır. Evlilik ilişkisinde haklı-haksız, suçlu-suçsuz yerine, ilişkinin işlevsel olmayan diğer bir deyişle yürümeyen, aksayan, yanlarına odaklanılır.  Çiftin ilişkisine odaklanılırken, ilişkideki ve iletişimdeki doyumu arttırmak için sağlıklı iletişim yolları çifte öğretilir. Beklentilerin gerçekçi olması üzerinde durularak,  her bir bireyin kendi özelliklerini ve potansiyellerini de fark edip geliştirebilmelerini hedefler. Çift ilişkisi, yaşayan bir sistemdir. Bu sistemin parçalarında yaşanan değişim, bütün sistemi etkiler.

Çift terapisinde; çift olarak seansa katılmak ve çiftin etkileşim içinde olması önemlidir. Seanslarda, ilişki veya evlilik sorunun yapısı, kişiler arasındaki ilişki örüntüsü, sorunun kaynakları değerlendirilir. Terapistin gerekli gördüğü hallerde;  çiftten her ikisinin ya da birinin,  bireysel görüşmelere devam etmesi önerilebilir. Bu bireysel görüşmelerde, kişilerin yaşadığı ilişki sorunları, çözümlenemeyen kişilerarası çatışmalar ve aileyle geçmiş yaşantılara uzanan geçmiş kökenli sorunlar çalışılır.  Kuşaklararası aktarım evliliklerde tekrar eden döngüler oluşturabilir.  Evliliklerde, uyum ve iletişim sorunları olabilir ve benzer sorunlar kişiler fark etmeksizin kuşaklar boyunca aktarılabilir, tekrar edebilir. Bu da evli çiftin çocuklarına aktaracakları bir durum olduğundan fark edilip, müdahale edilmesi gereken bir konudur.

Aile öyküleri çiftlerin birbirleri ile kurduğu ilişkileri, çocuklarıyla ve geniş aileleriyle iletişimlerini etkileyebilir. Bu öyküleri ve hayatlarımız üzerindeki etkilerini keşfetmek bireylerin gelişimine, kendini ve çevresini daha iyi tanımasına, daha doyurucu ilişkiler kurmasına, daha sağlıklı ve üretken olmasına, sağlıklı anne-baba olunmasına ve hayat kalitesini arttırmasına yardımcı olabilir.

Çift ve Evlilik, Aile terapisinde İzana olarak; Size, evliliğinizle ve sizinle ilgili yeni kapılar açmak ve keşiflerinizi arttırmak için, sizin ve evliliğinizin yanındayız.

Evlilik Terapisinde Ele Alınan Ana Konular

 • Eşler Arası Geçimsizlik
 • Evlilikte İletişim Sorunları
 • Çalışma Hayatının Evliliğe Etkileri
 • Eşin Ailesiyle Yaşanan Sorunlar
 • Cinsel Sorunlar
 • Evlilikte Kötü Davranma
 • Aldatma – Aldatılma
 • Aile Bireyleri Arası İletişim Problemleri
 • Aile İçi Şiddet
 • Eşlerin Ailelerinin Evliliğe Olumsuz Etkileri
 • Çocuk Sahibi Olma Sonrası Yaşanan Problemler