Boşanma Süreci Danışmanlığı

bosanma-danimsnligi

İzana olarak; boşanma danışmanlığındaki amacımız,  boşanmaya karar vermiş çiftlerin sorunsuz bir şekilde ayrılabilmeleri ve varsa çocuklarının olumsuz etkilenmesini engellemektir.

Boşanma; evli çiftlerin hayatında verdiği en zor kararlardan biridir. Evlilikte yaşadıkları sorunlar, çatışmalar kişileri evlilik ve çift yaşamlarından doyum alamaz hale getirse de; çocuklar, maddi konular, geniş aileler, çevre baskısı nedeniyle,  karar alma süreci de boşanma kadar zorlayıcıdır. Çevrenin vereceği tepkiden, ailelerin bu durumu nasıl karşılayacağı ve çocukların bu durumdan nasıl etkileneceği gibi sorular,  boşanmanın en önemli faktörlerini oluşturmaktadır.

Yaşanan sorunların boyutuna ve derinliğine göre boşanma, kimi zaman çiftin vermesi gereken en sağlıklı karardır. Önemli olan çiftin doğru karar verip vermediğini bilmesi, verdiği karardan pişmanlık duymaması, tüm çözüm yollarını denediklerini bilmeleridir.

İzana’da; Boşanma danışmanlığı hizmetinde, bu süreci anne-baba ve çocuk açısından,  en az zararla atlatmanın yolunu bulup,  destek sağlamaktayız. Boşanma danışmanlığı sürecinde,  çiftlerle öncelikle olayların temeline inilerek sorunların tespiti yapılır. Daha sonra,  bireylerin kişilik ve karakterlerine uygun  çözüm yolları bulup,  sorunların bu hassasiyetle  giderilmesi amaçlanır. Boşanmada , çiftlerin bu duruma ne kadar hazır olduğu konusu ise, sürecin gidişatını etkileyecek bir faktör olmaktadır. Boşanma danışmanlığı sürecinde,  evliliklerine bir şans daha vermeye karar veren çiftler,  evlilik ve çift terapisine, bireysel desteğe ihtiyaç duyan kişiler ise bireysel terapiye yönlendirilir.

Kimi zaman yaşanan ruhsal sıkıntılar nedeniyle,  diğer seçeneklerin varlığını kişiler göremeyebilir. Uzman bir göz ile bu seçeneklerin varlığı ortaya konabilir. Çift,  bu danışmanlık sonucunda,  ya ilişkilerini  tamir eder ya da evliliklerinin tekrar inşa edilmesinin mümkün olmadığını görerek , boşanmaya karar verir ve bu süreci sağlıklı atlatırlar. Boşanma Danışmanlığında amaç,  çiftlerin uzman yardımıyla doğru kararı almasıdır. İzana, uzman kadrosuyla bu süreçte de yanınızdadır.

Boşanma sürecinde boşanma danışmanlığı ne işe yarar?

  • Çiftler arasında iletişim sağlanır.
  • Boşanma öncesi danışmanlık verilir.
  • Boşanma sebepleri ve süreç değerlendirmesi yapılır.
  • Çocuklarla ilgili yapılması gerekenler tartışılır. Boşanma aşamasında çocuğun durumu ve potansiyeli değerlendirilir.
  • İyi boşanma kavramı öğretilir.
  • Boşanmanın yas süreci hem çiftte , hem de çocukta analiz edilir.
  • Boşanmanın , ömür boyu sürecek evlilik benzeri bir kurum olduğu öğretilir.
  • İleriki aşamalarda danışma verilir. (yeni ilişkilere adaptasyon, tek ebeveynlik , vs.)