Evlilik Öncesi Koçluk

Evlilik Öncesi Koçluk

Evlilik kişilerin hayatlarındaki önemli dönüm taşlarından biridir. Herkes bu önemli dönüm noktasında en doğru kararı almak için çaba gösterir. Bu, daha çok zihinsel bir çabadır. Çünkü; alınan karar kişilerin, hayatlarının bundan sonrasını şekillendirecektir. Mutlu bir aile kurabilmek ve kişilerin evliliğinden doyum alabilmesi için ilk ve en önemli adım “evlilik kararı”dır.

Evlilik kararı nasıl ve neden alınır? Evlilik; bazıları için korkutucu, bazıları için olmazsa olmaz, bazıları içinse uygun eş bulmadıkça olmasa da olur şeklinde değerlendirilir. Bununla birlikte; toplumsal baskılar da, evlilik kararı için önemli bir etkendir. Aileleri için evlenmek isteyen, anne babasının mürvet görme arzusunu ya da torun isteğini karşılamak için evliliğe doğru hızlıca gidenlerin sayısı da oldukça fazladır. Ani karar verilen aşk evlilikleri kadar mantık evlilikleri de söz konusudur.  Sebep ne olursa olsun, evliliğe karar verenler bazen işin içinden çıkamayabilir. Evlilik kararı almış mutlu çiftlerin evlilik sürecinde yaşayacakları sorunlara önlem almaları için; aynı zamanda, karar sürecinde zorlanan çift ve bireylerin İzana olarak yanındayız.

Evliliğin ödülleri kadar bedelleri de vardır. Bu bedeller evlilik öncesi ele alınmaz ve düşünülmez. Evlilik sırasında ortaya çıkarlar ve kişilere ağır gelebilir. Evlilik kararı almadan evliliğin getireceği ödüller kadar bedellerin de ele alınması mutlu bir evlilik için şarttır.

Bazen kişiler, bazen toplumsal unsurlar evliliği oldukça zor gösterir. Evliliğin bir kurum olduğuna inananlar da, oldukça fazladır. Ancak evlilik içinde aşk, sevgi, bağlılık, saygı, güven ve arzuyu barındıran özel bir birlikteliktir. Kurumdan çok, özel anları ve birlikte yaşamı sürdürebilmeyi içerir.  Bu bağlamda; evliliğinizde bu unsurların nasıl sağlanacağı hakkında  profesyonel destek almak oldukça yararlı olacaktır.  Ayrıca, evlilikle ilgili kararsızlıklarınız varsa, doğru karar alıp almadığınızdan emin değilseniz, evlilik korkunuz veya evlilik öncesi anlaşmazlıklarınız varsa; bireysel ya da çift olarak İzana‘dan destek alabilirsiniz.

Evlilik öncesi Koçluk Destek konularından örnekler;

  • “Evliliğe hazır mıyım?” sorusunun kişiye özel olarak değerlendirilmesi
  • Çift olarak birbirimize uygun muyuz, müstakbel eşi tanıma
  • Zihindeki ve idealdeki uygun adayın değerlendirilmesi
  • Ebeveyn olmakla ilgili kaygılar ya da merak edilenler
  • Cinsel bilgilendirme ve merak edilenler
  • İlk gece, gerdek gecesi ya da cinsel birleşme korkusu / kaygısı
  • Cinsel performans anksiyetesi
  • Kendisinin ya da eşinin annesine-ailesine aşırı bağlı olma, geniş aile sorunları
  • Kişisel özel durumların tartışılması değerlendirilmesi
  • Sorumluluk, bağlılık, sadakat, tekeşlilik, cinsel  durumlar, özgürlük vb. ile ilgili sorunlar,

Gibi kişiye ve çifte özel birçok konu sizinle birlikte değerlendirilir ve tartışılır.